Jak si (za)chránit svou kůži.

01.07.2023

Jaké známe krémy a prostředky chránící před spálením ?

Dnes při ranní kávě na terase jsem si uvědomil, že začínají prázdniny a jedno téma ohledně opalování by mohlo být aktuální a možná pro mnohé i poučné. Je totiž sobota 1.7.2023, krásné slunné počasí a já přemýšlím, jak se ochránit před ostrým jihomoravským sluncem. Toto téma je zajímavé už i z toho pohledu, že v portfoliu produktů, se kterými jsem ve své praxi přišel do styku, byl také mikronizovaný oxid titaničitý, který je součástí jednoho druhu opalovacích krémů.

Než se však pustíme do popisu, co vlastně na sebe v létě nanášíme, zkusme si zopakovat obecně známá fakta. Jak všichni víme, při slunění jsme vystaveni UV záření, které rozdělujeme na 3 podskupiny UVA, UVB a UVC. UVA záření má nejdelší vlnovou délku, což znamená, že proniká do hlubších částí naší kůže. Jelikož krátké vlnové délky, což je v tomto případě UVC, jsou pohlcovány ozonovou vrstvou naší atmosféry, tak při opalování musíme brát do úvahy hlavně ochranu před UVA a UVB zářením. Pojďme si zapamatovat jeden velmi důležitý fakt, že zatímco spálení kůže je způsobeno UVB zářením, tak UVA záření může být nebezpečné kvůli schopnosti působit dlouhodobě na buňky v hlubších vrstvách kůže, jak už bylo uvedeno výše. Na mnoha opalovacích krémech se také můžete dočíst, proti kterému z těchto záření je ten který krém účinný a při výběru krému bychom tuto informaci měli brát do úvahy.

Na tomto místě sluší vysvětlit, že existují 2 základní typy krémů, první z nich pracuje vlastně s fyzikálními vlastnostmi a druhý z nich využívá více chemických reakcí a procesů. První typ se nazývá minerální a je založen na tom, že obsahuje mikroskopické krystalky oxidu titaničitého nebo zinečnatého, které odrážejí paprsky světla, které dopadají na kůži a tyto krémy zůstávají po nanesení na povrchu kůže. Jsou proto charakteristické tím, že zanechávají na kůži bílý povlak a určitou nevýhodou je, že mohou být s povrchu kůže odstraněny poměrně lehce mechanicky, koupáním nebo pocením a musí se tudíž jejich nanášení často opakovat. Při jejich aplikaci je dobré si uvědomit, že vdechování mikročástic, které obsahují je škodlivé a neměli bychom používat tyto prostředky ve formě spreje. Výhodou tohoto druhu krémů je ochrana před UVA zářením, které nemá šanci se dostat hlouběji do kůže.

Druhý typ opalovacích prostředků je založen na chemické absorbci slunečního záření. Logicky musí tedy obsahovat látky, které jsou schopny absorbovat toto záření a řekněme si zjednodušeně, že jsou to látky organické, obsahující nenasycené vazby, schopné absorbovat energii. Označení, které můžete najít na obalech těchto druhů krémů mohou být pro mnoho lidí strašidelné už jenom podle jejich názvů jako methoxyfenyl triazin, diethylhexal butamido triazone nebo bis-ethylhexyloxyphenol. Nevýhodou těchto krémů je nutnost aplikace cca 20 minut předem, jelikož se musí dostat více hlouběji do kůže a také neumí zastavit UVA záření. Jejich výhodou je, že se mohou nanášet v menším množství než krémy minerální, mohou se aplikovat sprejem a nezanechávají viditelný povlak na kůži. Nejsou doporučovány na citlivou kůži nebo na kůži s tendencí k akné, jelikož uzavírají póry v kůži.

Dovolím si po tomto krátkém představení druhů opalovacích prostředků zmínit, co je potřeba vzít do úvahy při výběru vhodného krému a prosím nebudu vůbec brát v úvahu cenu jednotlivých výrobků. Je to mé soukromé doporučení a výběr záleží samozřejmě na každém z vás.

Obecně platí, že jakýkoliv druh ochrany je pořád lepší než žádný, nicméně bych upřednostňoval minerální druh ochrany, zejména v případech, kdy se potřebujete chránit po celý den. Chemickou ochranu je potom dobré používat v případech, kdy se koupeme nebo nadměrně potíme, čímž bychom minerální ochranu neustále průběžně odstraňovali. Pro aplikaci bych vynechal aplikaci sprejem, která je sice pohodlná, ale může u ní docházet k nežádoucímu nadýchání.

Takže teď víme vše a hurá na sluníčko, protože vitamín D také přece potřebujeme 🌞 ! A nezapomeňte se namazat 😜!