Voda jako oheň, dobrý sluha, špatný pán.

18.09.2024

Tento živel nás umí nás pěkně potrápit.


Vzhledem k tomu, co se kolem nás dělo v posledních dnech, tak si myslím, že téma voda je velmi aktuální. Na letošní záplavy myslím nikdo z nás hned tak nezapomene, včetně těch, kteří jimi nebyli přímo zasaženi. Ať se nám to líbí nebo nelíbí, tak zasaženi jsme byli vlastně všichni jak nakonec vyplyne i z mé dnešní úvahy.

Nejdříve se vrátím ke svému dřívějšímu článku o vodě, který se zamýšlel nad tím, k čemu všemu nám voda slouží a jak zajímavá chemická látka to je.

https://www.chemiejinak.cz/l/voda-jednoducha-sloucenina-a-pritom-zaklad-zivota/

Po přečtení si uvědomíte, že jsem úplně zapomněl zmínit tu negativní stránku vody a to jsou právě situace, kdy ji spadne někde příliš mnoho a dojde k záplavám, jak jsme to zaznamenali právě v předchozích dnech.


Nejsem ani klimatolog ani ekolog, který by měl právo rozdávat nějaké rozumy, ale jsem člověk, který se snaží domyslet, co se vlastně stalo třeba v Ostravě, kde se protrhla hráz u soutoku Opavy a Odry a voda zaplavila kus Přívozu, Nové Vsi či Mariánských Hor. Podotýkám, že mám k této části Ostravy svůj osobní vztah, protože až do mých 10 let jsme s rodiči bydleli právě v Přivoze na Božkově ulici, což byla kdysi docela slušně obydlená část města, dnes se jedná o lokalitu, kde se usídlil spíše už jen průmysl. A právě to vidím jako kámen úrazu, alespoň z mého pohledu.

Podívejme se, co vše se v této průmyslové lokalitě nachází. Když pominu skladovací haly a prodejny, tak se především jedná o chemické provozy. Moravské chemické závody, koksovna Šverma, spalovna odpadů, čistírna odpadních vod a v neposlední řadě také areál bývalého Ostrama, ze svými legendárními olejovými lagunami, jsou všechno provozy, které byly zatopeny. Jedná se v některých případech už o lokality, které nejsou v provozu, případně i ekologicky vyčištěné, nicméně si nedělám žádné iluze o tom, jak může vypadat podloží takových provozů. Nebudu se tady doširoka rozepisovat, co všechno a jaké chemické látky se asi do vody mohly dostat, myslím, že tento seznam by byl velmi dlouhý. Nechci patřit mezi lidi, kteří straší ostatní nějakými nepodloženými domněnkami, jen bych byl na místě různých pěstitelů zeleniny a majitelů zahrádek v okolí velmi obezřetný, co mi mohlo natéct na můj pozemek a co všechno se mohlo dostat do studní těch, kteří čerpají a používají vodu právě z tohoto zdroje.

Myslím si, že to je to, co nás ještě dlouho může potrápit v době, kdy už budeme mít odstraněné a opravené bezprostřední škody na majetku, kterým jsme čelili. Jsem zvědavý na odborná stanoviska lidí, kteří se touto problematikou zabývají a přeji si, abychom se i s tímto, relativně neviditelným nebezpečím, byli schopni vyrovnat. A to je to, co se týká opravdu všech a každého z nás. Životní prostředí je společné a pro nás všechny stejné. Povodně totiž zanesou nepořádek a v mnoha případech i nebezpečné látky do míst a na vzdálenosti, kam by se za normálních okolností vůbec nedostaly. Podobným problémům čelí i ostatní zaplavené části republiky, ale Ostravu jsem použil jako příklad jednak proto, že ji velmi dobře znám a také pro to, že takovou koncentraci zatopených chemických provozů na jednom místě asi nikde jinde nenajdeme.