Zóna LCH

28.03.2023

Chcete vědět co je zóna LCH ?

Ve svém úvodu jsem slíbil, že vás seznámím s tím, jak já vidím strukturovanou naši společnost z hlediska vnímání přírodních věd a zejména chemie. Pracovně jsem si naši společnost označil jako zónu LCH. Co se za tímto těžce pochopitelným názvem může skrývat ? Mé vysvětlení je zcela jednoduché.

Zóna L = Laici - lidé, kteří nevědí o chemii vůbec nic nebo jen velice málo a označeni "L" je trošku symbolické, protože ani v chemii tato zkratka nic neznamená a v Mendělejevově periodické tabulce prvků také žádnou chemickou značku L nenajdete. Proto ten název této skupiny společnosti 👨👩‍🦳. Proti této skupině stojí na opačném pólu společnosti následující zóna.

Zóna CH = Chemici - lidé, kteří ji buď vystudovali nebo je jejich koníčkem, rozumí ji a v řadě případů je zdrojem jejich obživy 👨‍🏫👩‍🎓Také v tomto označení "CH" lze nalézt určitou symboliku, jelikož písmeno CH je vlastně složeninou písmen C+H, tj. uhlíku a vodíku, což jsou oba jedny z nejvýznamnějších nebo možná lépe řečeno nejrozšířenějších chemických prvků a jsou obsaženy ve všech materiálech označovaných jako organické.

Zóna LCH = překryv laiků a chemiků, pravděpodobně velmi široká vrstva společnosti, na kterou bych se chtěl zaměřit. Nemá cenu něco sdělovat lidem ze zóny L, pokud sami nemají zájem se začlenit do zóny LCH a stejně tak nemá cenu oslovovat někoho ze zóny CH, protože to jsou v řadě případů lidé, kteří mohou o chemii vědět mnohem víc než já.

Takže se shodněme a dohodněme na tom, že skutečnou cenu má vzdělávat a předávat informace hlavně skupině LCH 🙋‍♂️🙋🏻‍♀️a docela by mne v té souvislosti zajímalo, v které skupině se vidíte vy jako jednotlivci a čtenáři těchto řádků. Zamýšleli jste se někdy nad tím, že nějaké další informace byste rádi přijímali nebo si je dokonce někdy sami snažíte vyhledat ? Pokud ano, tak možná patříte do skupiny lidí, které bych chtěl oslovit a u kterých by stálo za to rozšiřovat jejich všeobecnou znalost a lépe chápat souvislosti u jevů, které nás dnes a denně obklopují. Kdo z nás by nechtěl něco víc vědět o tématech jako tolik v poslední době citovaný Green Deal, dekarbonizace, mikroplasty, biopaliva, umělá sladidla, znečištěná voda a její úbytek, ozónová vrstva a účinky freonů. A pokud vás nezaujalo ani jedno z těchto témat, tak vás možná zajímá, proč můžeme pít etanol a metanol ne, proč levné prací prášky neperou, proč už se vám nelepí gumové těsnění v zimě ke kapotě auta a proč máte příjemný pocit v rukou, když držíte volant nového auta. Ještě pořád vás nic nezaujalo? Tak to je škoda, protože nejen o těchto tématech, ale o mnoha dalších se budu snažit s vámi společně diskutovat a seznámit vás s nimi.

Cílem tohoto mého snažení by měl být alespoň malý posun znalosti o užitečnosti chemie v našem životě v rámci definované skupiny LCH. Pokud se mi toto trošku podaří bude mi to úplně stačit. Pokud by se kolem některého z témat rozvinula nějaká další debata nebo byste měli dotazy, které bych byl schopen zodpovědět, tak za oboje budu rád a vděčný.

Velmi rád bych ještě jednou připomněl základní pravidlo, kterého se budu snažit držet a to, že se v tomto mém povídáni nejedná o žádnou výuku chemie, ale pokud možno o příklady z praxe, někdy i úsměvného charakteru. Stejně tak bych ve vás chtěl vzbudit nebo rozvinout pocit, že chemie se nemusíme bát, ale že ji ani nesmíme podceňovat. Umí nám totiž na jedné straně hodně pomáhat, ale na straně druhé umí být nebezpečná.

Takže se brzy dáme do díla a už se těším na první skutečné téma. Jaké bude se teprve rozhodnu, ještě totiž sám nevím 😅…….nechte se překvapit !